


Finnpilot toimittaa heinäkuusta 2025 alkaen asiakkailleen yrityskohtaisia raportteja luotsauksen ennakkoilmoitusten toteutumisesta (Terms of Service -raportti, TOS).
Luotsauksen ennakkoilmoitusten ajantasaisuus on luotsaustoiminnan tehokkaan suunnittelun ja sujuvuuden perusta. Luotsaustarpeesta Finnpilotille toimitettava ennakkotieto on ollut kirjattuna lakiin sekä siihen liittyvään määräykseen 1.9.2023 lähtien (kts. aiempi uutinen verkkosivuillamme). Ennakkoilmoitusten toimitusajat on kirjattu Finnpilotin palveluehtoihin.
Asiakkaillemme säännöllisesti toimitettavilla raporteilla pyritään lisäämään tietoisuutta ennakkoilmoitusten onnistumisesta sekä tuomaan läpinäkyvyyttä asiaan.
Luotsauksen ajantasaiset ennakkoilmoitukset auttavat:
Tällä hetkellä vain noin 25 % luotsintilauksista sisältää palveluehtojen mukaiset ennakkotiedot. Tavoitteenamme on nostaa tätä lukemaa huomattavasti korkeammaksi.
Raportit lähetetään joka kuukauden 5. päivä ja ne sisältävät edellisen kuukauden tiedot. Raportti koostuu kahdesta erillisestä osasta, jotka tulevat omina sähköpostiliitteinään Power-BI-palvelusta:
Raportti on suunnattu erityisesti henkilöille, jotka vastaavat laivanselvityksestä tai työskentelevät sen parissa. Varmistathan, että sinulla on valtuudet tilata koko yritystänne koskeva raportti. Mikäli et itse ole valtuutettu tilaamaan tai vastaanottamaan yrityksen raportteja, ohjaathan tämän viestin eteenpäin oikealle vastuuhenkilölle organisaatiossanne. Raportteja voidaan lähettää useammalle henkilölle yrityksessänne.
Aluekohtaisia erillisiä raportteja ei toistaiseksi voida tarjota, mutta eri alueiden tiedot näkyvät yhteenvetoraportissa satamakohtaisesti.
Tilaa raportti yrityksellesi täyttämällä oheisen lomakkeen tiedot:
TILAA YRITYSKOHTAINEN TOS-RAPORTTI >>
Toivomme, että yrityskohtainen TOS-raportti palvelee asiakkaitamme mahdollisimman monipuolisesti. Otamme mielellämme kehitysehdotuksia vastaan raportin sisällöstä. Ehdotuksia voi lähettää Finnpilotin palautelomakkeen kautta.
Ennakkotietoraporttien sisältöä kehitettiin yhdessä Suomen Laivameklarit ry:n kanssa ennakkotietotyöryhmässä talvikaudella 2024-25. Työskentely tarjosi monipuolisia näkemyksiä luotsauksen ennakkotietoihin liittyen. Näiden jalostamista jatketaan syksyllä. Finnpilot kiittää lämpimästi kaikkia työryhmän työskentelyyn osallistuneita!
Finnpilot on laatinut uuden englanninkielisen esitteen (alla), jossa kerrotaan havainnollisesti luotsintilauksen kaikki aikarajat. Esite on tarkoitettu alusten ja agenttien käyttöön. Toimitamme esitettä 8/2025 alkaen. Esite on maksuton ja voit tilata sitä samalla lomakkeella, jolla tilaat yrityskohtaisen TOS-raportin tai vaihtoehtoisesti laura.kaustinen@finnpilot.fi.